Kapat
SEO 1.080 0

404 Sayfalarında Artış Sitenize Zarar Verir mi? – Google Console

SEO dendiği zaman aklımıza Google geliyor. Yandex ve Yahoo değil. Bunun sebebi ise Google’ın aramalardaki algoritmayı her gün güncellemesi ve bir kelime arattığımız da bize en uygun sonuçları sunmasıdır. Şimdi durum böyle olunca SEO çalışmasını biraz abartıyoruz ve bazen işler yolunda gidiyor, bazende istemediğimiz sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Herhangi bir neden ile sitenizde ki 404 sayfaları çoğalıyorsa burada yazdıklarımı yapmanızı öneriyorum. Ayrıca aklınıza gelecek bazı soruları da cevaplayacağım.

Bir siteniz var ve kategori yapısını, etiket yapısını veya sitenizin url yapısını değiştirdiniz. Pek önerilmez fakat siz böyle uygun gördünüz ve istemeseniz de Google’da 404 sayfalarınızın arttığını Console sayfanızdan görüyorsunuz. Bu sayfalar aslında zararsızdır. Yani 404 sayfalarınızın çoğalması çoğu zaman sitenize zarar vermez fakat bazı durumlarda Google botlarının sayfalarınızı bulamaması sizi sıralamada geriye atacaktır. Siz her ihtimale karşı söylediklerimi uygulayın.

Şimdi ilk olarak herkesin aklına gelen “404 sayfasını anasayfaya yönlendirme” konusunu inceleyelim.

404 Sayfasını Anasayfaya 301 Çekerek Yönlendirmek

Bu yapacağınız aslında mantıksız bir hareket olur. Sebebi ise evet kullanıcınıza ve google botlara bu sayfa artık yok ve seni yönlendiriyorum diyorsun. Fakat 301 çektiğin sayfanın kalitesi anasayfandan yüksek değilse bu durum anasayfanın kalitesinin düşmesine sebep olacaktır. Sitende ki binlerce sayfadan ana sayfaya 301 çektiğinde sonuç genelde bu olur çünkü hiç bir sitenin bütün sayfaları çok kaliteli değildir. Bu nedenle bunu yapmanızı pek önermiyorum.

Bir diğer konu da 301 çekerek bu sayfanın yerinde artık ana sayfa var demiş gibi oluyorsunuz ve bunu binlerce sayfa için yapmanız google gözünde spam olarak algınalabilir. Yani neden birden bire binlerce sayfanın yerine ana sayfanız geçsinki? İşte bu sebeplerden dolayı 404 sayfasına 301 çekmemeniz gerekiyor. Peki ne yapmanız gerekli şimdi bu konuya geçelim.

404 Sayfalarım Çoğaldı Ne Yapmalıyım?

404 sayfalarınız çoğaldığı zaman yapmanız gereken sitenize bir 404 sayfası hazırlamak. Eğer 404 sayfanız var ise bu sayfanıza özel olarak,

meta etiketini head arasına yapıştırmak. Bu sayede robotlar o sayfanın 404 sayfası olduğunu bilecek fakat bu sayfayı indexlemeyecekler. Daha sonrasında ise Search Console sayfamıza girip web sitesinin 404 hata sayfalarını “Düzeltildi olarak işaretle” butonuna tıklayıp işaretleyeceğiz. Bütün sayfaları işaretleyeceğiz tabiki. Daha sonra işlem burda bitiyor. Tek yapmamız gereken gün aşırı buraya girerek yeni gelen 404 sayfalarını düzeltildi olarak işaretlemektir. Bu şekilde girdikçe göreceksiniz 404 sayfalarınızda azalma ve düzelme olacak ve sonlara doğru artık işaretlemeniz gereken 404 sayfası kalmayacak.

Yukarıda söylediğim yöntem her site için en iyi yöntemdir. Diğer saçma yöntemler ile sitenizi spama sokmak yerine bunu uygulayın, sorun ve kayıp yaşamadan 404 sayfalarınızın azaldığını göreceksiniz.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir