Kapat
Karalama Defteri 304 0

“AkınRobotics” Düzenlenen Törenle Açıldı! – Peki Ama Neden?

Bu yazımda eleştirmek istiyorum. Sabaha kadar eleştirmek, insanları biraz at gözlüğünü çıkartmaya davet etmek ve herşeyi eleştiriyorsunuz birazda gurur duyan diyenlerin kafasına kafasına sokmak istiyorum bu düşüncelerimi. Allah’ın verdiği düşünme kabiliyetini biraz kullansınlar istiyorum, her önüne gelene kralsınız siz yaparsınız demek yerine objektif olarak yaklaşabilsinler istiyorum fakat çok şey istiyorum. Bu nedenle bunların hiç birisi olmuyor. İnsanlar bu tür şeyleri teknolojide çok ilerlemişiz gibi normal görüyor veya genel bir düşünce ile “yahu biryerden başlamak lazım” diyerek kendilerini tatmin ediyorlar. Zaten boş işlerle kendisini tatmin edebilen, hiç birşey yapmadan sadece izleyip en olmadı hayal kurarak biz deviz, dünyaya hükmediyoruz diyebilen insanlardan bahsediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki “ya ama bu iyi bir gelişme değil mi?” fakat arkadaşlar bu ülkede yerli arama motoru diye google altyapısını kakaladıklarını gördük. Hemde dünyalar kadar yatırım alarak yaptılar bunu. Senelerce uğraştıklarını söyleyerek yaptılar ve herşey günyüzüne çıktığında kimse yargılanmadı kimse ceza almadı, aldıklarını yatırımlar yanlarına kar kaldı. Şimdi bir düşünün, bende biliyorum robotik anlamda gelişmek güzel bir konu fakat vitrin mankenine teker takıp ileri geri gitmesini sağlayarak, kollarını kaldırıp indirmesini sağlayarak nereye varabiliriz? Ne yapacağımızı sanıyorsunuz ki, bu robotlar günlük ev işlerinde kullanılacak vs olarak mı düşünüyorsunuz. Artık Kawasaki veya Honda’nın en basit motor modellerinde bile düşmeyi engelleyen sensörler var. Elin adamı tekme atsanda düşmeyen robotlar yapıyor. Önemli olanın ayakta durabilmek olduğunu biliyorlar. Çünkü onlar kolaya kaçıp teker takmıyorlar. Aldıkları yatırımın hakkını vererek çalışıyorlar ve saçma sapan işler yaptığında eleştirileri dikkate alıyorlar. “Bu ne ya iki tekerlek takıp robot yapmışsınız” denildiğinde dikkate alıp o tekerleri söküp acaba insan gibi iki ayak üzerinde nasıl düşmesine engel olabiliriz diye çalışma yapıyorlar. Biz de ise biryerden başlamak lazım diyerek saçma sapan düşüncelere takılıyor insanlar. Yahu başlanması gereken yer bunun bin kat daha ilerisi olmalıydı. Olayın teknoloji değil para odaklı olduğu belli değil mi?Altında tekerlek olan bir robot ve açılan bir robot fabrikası. Ne üretecekler? Neden araştırma merkezi değilde fabrika? Yapılan her iş doğru değildir ve övgüyü haketmez. Bu da onlardan biri övmemek eleştirmek lazım. Aldıkları ödeneğin, paranın hakkını vermeleri lazım. Bizde istiyoruz övecek bir robot fabrikamız olsun ama bu şekilde değil. Üstünden hiç geçmediği bir köprüyü övmek gibi daha kaliteli olabilecek fakat baştan savma sırf reklam olsun diye yapılmış bir işi övmekte gereksiz. Bu tür insanlar sayesinde iyi reklam yaptılar, sağolsunlar medyamız da biliyorlar bu tarz insanların ülkemizde çok olduğunu, pohpohladıkça pohpohladılar. Yazdıkları makaleler hit aldı, haberler izlendi. Herkesin cebi doldu olan yine benim kandırılan insanıma oldu. Kandı, kandırıldı her defasında daha fazla kandırıldı ama bir türlü kandırılmaya doymadı. Müstehak bize!

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir