Kapat
SEO 673 0

Amp Nedir? – WordPress Amp Eklentisi ve Ayarları

Amp Nedir? sorusu şu zamanlarda çok sık sorulur oldu. Özellikle SEO yöntemlerinin değiştiği, Google’ın algoritma düzenlemelerinin çoğaldığı ve artık SEO için yaptım bitti diyemeyeceğimiz aksine sitenin yayında olduğu sürece sürekli uğraşmamız gerektiği gerçeklerinin yanında bir de Google Yapısal Veri ve AMP çıktı başımıza. Sizlere Google Yapısal Veriyi ilgili makalemde anlaşmıştım. Şimdi ise son zamanların SEO efsanesi Amp konusuna değinmek istiyorum. Amp (Accelerated Mobile Page) yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen bir terimdir. Buradan da anlayacağınız gibi Amp tamamen mobil ile alakalı bir sayfa yapısıdır. Sitenize mobilden giren kullanıcılar için sayfaların daha sade olup daha hızlı açılmasını sağlayan bir sistemdir. Google’dan sitenize giriş yapıldığında sanki bir popup açılmış gibi olur ve içeriğiniz daha hızlı yüklenir. Sitenizin mobil versiyonu artık başka bir sayfada açılır ve responsive yapınız mobil için geçerli olmaz.

Bu sistemi eğer kendi yazılımınızı kullanıyorsanız Amp Project sayfasından bakarak entegrasyonunu sağlamalısınız. Eğer wordpress kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay çünkü bunun için hali hazırda bir eklenti yazılmış. Eklentiyi ve yapmanız gereken ayarları sizlerle paylaşacağım.

WordPress Amp Eklentisi

Öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak eklentiyi indirin. Veya Eklentiler >> Yeni Ekle diyerek arama butonuna “Amp” yazarak aratın. Karşınıza iki eklenti çıkacak bu eklentiler aşağıdaki gibidir.

1. Eklenti : AMP (Geliştirici: Automattic)

2. Eklenti : AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Bu eklentileri kurup aktifleştirin. Daha sonra eklentinin aslında siz birşey yapmasanız bile sayfalarınızı hızlandırdığını göreceksiniz. Bunu “siteadi.com/link.html/amp” şeklinde test edebilirsiniz.

WordPress Amp Ayarları

Amp panelinde ki sol kısımdaki menüleri sizlere açıklıyorum. Aşağıdaki gibi yaptığınız zaman sorunsuz kurulum yapmış olacaksınız.

General

Bu kısımda Logo ve Analytics ayarlarını yapabiliyorsunuz. Diğer ayarları ise aşağıdaki fotodaki gibi düzenlerseniz bir sorun kalmayacaktır.

Design

Bu bölümü düzenlemenize gerek yok olduğu gibi kalabilir. Design Two ayarını olduğu gibi bırakabilirsiniz. Eğer tema rengini değiştirmek isterseniz design menüsündeki Drag & Drug Post Builder yazan yerin sağındaki Launch Post Builder ‘a Tıklayın. AMP Tema özelleştirme sayfası açılacak.Üst kısım arkaplan ve bağlantı renkleri açılacak. Buradan temanın rengini istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.SEO

Yoast kullanıyorsanız aşağıdaki ayarları On yapabilirsiniz. All in one kullanıyor veya seo eklentisi kullanmıyorsanız aşağıdaki ayarlaro Off olarak ayarlamanız yeterlidir.

  • Add Meta Tags from Yoast
  • Yoast Custom Description for AMP page

Menu

Bu bölümde sitenin ana menü ayarlarını yapıyoruz. Sitenizin ana menü pozisyonu ne ise Amp içinde de bu ayarları seçip kaydetmeniz gerekiyor.

Advertisement

Bu alan reklamları yönettiğiniz alandır. Amp geçtiğiniz zaman sitenin adsense gelirinde düşüş olabilir. Sebebi Amp sayfaların hızlı açılması için reklam alanlarını istediğiniz yere koyamamanızdan kaynaklanıyor. Fakat bir süre sonra artacaktır.

Bütün sitede üst ve altta gösterilen reklam alanları (AD #1 #2), konu içerisinde yazı üstüne ve altına reklam ekleme ayarları ise (AD #3 #4) alanlarını doldurarak yapılmaktadır.

Single

Bu alan benzer yazı gösterim sayısı, sosyal medya ikonlarının gösterilmesi, önceki ve sonraki yazı gösterimleri gibi ayarların yapılmasını sağlayan kısımdır. Aşağıdaki gibi düzenlemeniz yeterlidir.

Social

Bu bölümde sosyal medya linklerinizi ve butonlarınızı ayarlıyorsunuz.

Structured Data ve Notifications bölümünde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Translation Panel

Bu kısım temanızın dil çevirisini yapacağınız alandır. Aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Daha sonra GTmetrix ve Google Page Speed gibi sitelerde sitenizin mobil durumunu test edebilirsiniz. Normalden daha fazla hızlandığını fark edeceksiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir