Kapat
asp.net gzip kullanımı
Asp.Net Dersleri 288 0

Asp.net Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır birşey yazmadığımızn farkındayım. Bunun nedeni üzerinde çalıştığım bir proje var ve şimdi sizlere o projede kullandığım bir asp.net modülünden bahsedeceğim. Günümüz sitelerinde SEO çok önemli bir hal aldı sizde biliyorsunuz. Bu sebeple sayfayı sıkıştırarak sunmak hız açısından büyük artı getireceğinden SEO açısındanda sizin hanenize bir artı ekleyecektir. Asp.net web projelerinize aşağıda vereceğim dosyayı ekleyip daha sonrasında web.config dosyanızı bahsettiğim şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.

Öncelikle aşağıda verdiğim dosyayı indirin.

GzipModul (111 indirme)

Dosyayı indirip içerisindeki .cs dosyasını projenize dahil edin. Daha sonrasında web.config dosyanızda aşağıdaki değişiklikleri yapın.

Buraya kadar tamamdır. Projenizi derleyip çalıştırabilirsiniz. Web site olarak eklediyseniz o zaman herhangi birşey yapmanıza gerek yok zaten çalışacaktır.Gzip sisteminin aktif olup olmadığını checkgzipcompression[.]com sitesinden kontrol edebilirsiniz. Konu hakkında sorularınızı yorumda sorabilirsiniz. Elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışacağım.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir