Kapat
Karalama Defteri 1.127 1

Devlet Hastaneleri Rezillikleri

Başlık biraz ağır oldu sanırım fakat bu şekilde devam edeceğim. Yazacaklarımın bir bölümü çevremden duyduklarım diğer bölümü ise hastanede benim başıma gelenlerden ibaret.

Öncelikle Türkiye de sağlık reformu oldu, devlet hastaneleri çok güzel ve hatta başbakanın açıklamasında ki gibi annelerimiz artık “kız bakmaya” hastanelere gider oldu sözlerini bir çoğumuz televizyonlarda şurda burda görmüşüzdür. Fkat anlatılanın aksine gidip orada bir muayene olmaya çalışmak deveye hendek atlatmak değiminin yaşanmış hali oluyor.

Bu gün sabah şiddetli bel ağrısı nedeni ile “Taksim Karayolları Devlet Hastanesi” ne gittim. Hastane Taksim de değil bilginiz olsun adı öyle. Herneyse  şiddetli bel ağrısı dedim ya iki büklümüm ayakta duramıyorum taksiden inmişim. Acilden girdik annem ile birlikte, hastaneye gittiğinizde ilk ne yaparsınız ? hasta kayıt veya danışmaya sorarsınız değil mi ? Sorduğumuz sorulara bir kişi bile duymasına rağmen hödük gibi baktı ve cevap vermedi. İnsanları bi aşağı görme bi garip davranma. Sokakta görsem suratına bakmayacağım herif orada yetkili diye bir afralar bir tafralar. Gören dünyaca ünlü beyin cerrahi sanacak herif altı üstü personel.

Herneyse hım kım bir cevap aldıktan sonra ikinci kata aile hekimliğine çıkmamız gerektiğini öğrendik. Aile hekimliğine çıktığımız zaman oradaki hasta kayıt personelleri ilede aynı problemi yaşadık. Allah ağız ve dil vermiş fakat kullanmasını bilmiyorlar. Herneyse doktora girdim çıktım bir kas gevşetici iğne olmam gerekti. İğne olmak için bir yarım saat bekledim. Aslında inat ettim. Çünkü çıkıp aynı iğneyi bir eczanede veya başka özel bir sağlık kuruluşunda vurulabilirdim 15 TL ye. Herneyse içeri girdim iğne oldum ve çıktım. İçeride ki insanlarada kurbanlık koyun muamelesi yaptıklarını söylemeden geçemeyeceğim. Sanki herşeyi onlar biliyormuş gibi davranıp insanı ezme içgüdüsü gelişmiş niyeyse devlet hastanelerinde çalışan sağlıkçılarda.

Sonra çıktım atladım taksiye evime döndüm. Bunları çekeceğime bir özel hastaneye gitseydim toplamda 200 Tlye gayet insan muamelesi görerek tedavi olabiliridm. Aslında sorun bu değil bu parayı ben verebilirdim fakat veremeyecek bir sürü insan var ülkemde. Durum bu olunca ve bazı kişiler devlet hastaneleri üzerinden prim yapmaya çalışınca artık dayanamadım ve yazıya dökmek istedim. Okuyan okumayana anlatsın. Türkiye Cumhuriyetin de devlet hastaneleri artık yaşamak isteyen insanların değil bile bile ölüme gidenlerin mekanı olmaya aday.

Eksik etmesin, düşürmesin de diye bir tabir vardır. Ne olur eksik etsin. Olması insanlara bir fayda sağlamıyor. Şayet hasta olan olmayan herkese bir ağrı kesici iğne hediye ediyorlar. Doktorlar da öğle arası vs olmamasına rağmen koridorda akşama saracağı dolmanın hesabını yapıyorlar.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

“Devlet Hastaneleri Rezillikleri” üzerine 1 yorum

  1. sevim yeşilyurt dedi ki:

    SÜPER YAZILAR TEŞEKKÜRLER ELİNİZE SAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir