Kapat
diş teli tedavisi ve dikkat edilecekler
Karalama Defteri 107 0

Diş Teli Taktırmayı Düşünenler için Ortodonti Tedavsi

Bu gün sizlere yaklaşık 1 buçuk senedir taktığım diş telleri hakkında genel bilgi vermek istiyorum. 1 buçuk senedir ağızımda testereyle yaşıyor gibiyim ve az çok tecrübe ettiğim bilgileri sizlere tamamiyle aktarmak istiyorum. Böylelikle taktırmak isteyenler için küçük bir bilgi verebilmiş olursam ne mutlu bana.

Öncelikle ben diş tellerimi taktırdığım zaman 25 yaşındaydım. Normalde ergenliğe giriş dönemi yani 13-14 yaşlarında çocuklara yaptıkları bu tedaviyi ben ilerleyen yaşlarımda kendim yaptırmak istedim. O sebeple ileri yaşlarda diş teli taktırmak isteyenler içinde bu yazı bir referans olabilir. Benim diş teli taktırma sebebim alt dişlerimdeki üst üste binme ve üst köpek dişlerimin kısa olmasıydı. O iki dişim normal dişlerimden kısa olduğu için kötü bir görüntü oluyor ve alt dişlerimdeki üst üste binme ise sürekli plak sorunu doğuruyordu. Öyleki düzenli olarak fırçalama ve bakımı yapmama rağmen 6-7 ayda bir olarak doktora diş temizliği yaptırmaya gidiyordum.

Her gidişim ise 150-200 TL’ye patlıyor diyebilirim. Daha sonrasında verdiğim temizlik parasından ve sürekli bunlarla uğraşıp bir türlü istediğim diş güzelliğini elde edemediğim için diş teli araştırması yapmaya başladım. İnternette bir çok sitede bir çok konuya değinilmiş fakat fiyat olarak net birşey söylenmemiş, bakımı ve diş teliyle yaşamaya dair pek bilgi verilmemiş. Verilenler ise sanırım reklam amaçlı abartılmış ve korkutucu bilgilerdi.

Şimdi bir kaç başlık altında sizlere diş teli tedavisi hakkındaki edindiğim bilgileri paylaşacağım.

Diş Teli Neden Takılır?

Diş telinin takılma sebepleri arasında tabiki en büyük sorun dişlerinin çarpık olmasıdır. Fakat her çarpık dişe diş teli tedavisi gerekmez. Örneğin 20’lik dişlerden dolayı dişleriniz sıkışıp üst üste binebilir. Doktora gittiğiniz zaman size bunu açıkça söyleyecektir fakat daha sonrasında dişlerinizin düzelmesi için tel tedavisini şart koşacaktır. Benim size şahsi tavsiyem 20lik diş çekimi yaptırın. Daha sonrasında kendinize 6 aylık bir düzelme süreci sunun. Bunun sonucunda dişleriniz düzelirse tele gerek kalmayacaktır. Dişiniz çekildiğinde oluşan boşluk sayesinde sıkışık olan dişleriniz rahatlama ile birlikte normale dönebilir. böylece tedaviye gerek kalmayacaktır. Fakat düzelme olmaz ise 6 ayın sonunda isterseniz tel tedavisi yaptırabilirsiniz.

Diş Yamukluğu

Yukarıda bahsettiğim gibi ana sebep her zaman dişlerin yamukluğudur. Dişler bazen o kadar üst üste binerki artık altını temizleyemez hale gelir. Bu durumda yapmanız gereken dişlerinizi düzeltmenin bir yolunu bulmaktır. Dişlerinizin yamukluğu ve damağınızın yapısına göre dişlerinizin düzelmesi için her zaman diş teli tedavisi yeterli olmaz. Yanında ek tedavilerde gerekebilir. Bazende yukarıda dediğim gibi sadece bir diş çekilmesi bile dişlerinizin düzlemesine sebep olabilir. Bunun araştırmasını sizin yapmanız gerekmektedir.

Estetik Kaygı

Şimdi bir çok kişi bu zaten diş yamukluğu ile alakalı değil mi diyebilir. Fakat diş yamukluğu bir problemdir. Estetik kaygı ise çok yamuk olmayan dişlerde bile bazen tel kullanabilineceğinin bir işaretidir. Bazen bütün dişleriniz düzgün olabilir. Fakat sadece köpek dişleriniz hoşunuza gitmez veya anormal gözüküyordur ve buda günlük ve çalışma hayatınızda bir çok kez önünüze çıkmış bir sorun olabilir. Bu sebeple düzelmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuzu çok iyi araştırmanızı öneriyorum. Estetik kaygınızı tatmin edeceğim diye bir doktora boş yere binlerce tl ödemeyin.

Diş Teli Tedavisi Ağrısı

Diş teli tedavisi aslında hiç can yakmayan bir tedavi olmasına karşın doktorunuzun kontrola gittiğiniz zaman tellerinizi sıkıştırması ve o gerginliğin dişlerinizde yarattığı ağrıyı herkes bilir. Bu sonuca giden yolda çekilen küçük bir bedeldir sadece. Dişleriniz yer değiştirdiği için yer yer kaşınır ve zaman zamanda bu gerginlik ağrısı başınıza hatta boynunuza vurabilir. Fakat kontrolden sonra en fazla 1 hafta sürecek bu ağrı sonra yerini alışmaya ve rahata bırakır. Yani tel taktırdığınız zaman her ay düzenli doktorunuza gideceğinizi varsayarak ayın bir haftası az çok ağrı çekebilirsiniz. Daha sonrasında zaten alışacak ve ağrınız kalmayacaktır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi sizin rahatsızlığınızın boyutuna göre değişim gösteren bir tedavidir. Örneğin benim dişlerim için sadece üstteki iki köpek dişinin uzaması ve alttaki dişlerimin çaprazlığının giderilmesi için 1 buçuk sene gibi bir süre önerdiler. Fakat şu an 2 seneyi zorluyorum. Söylenenle yapılan her zaman bir olmuyor ve hatta çoğu zaman bir olmuyor diyebilirim. Zaten tedavinin son 6 ayı sadece hizaya giren dişleriniz teli çıkarttığınız zaman eski halini almasın diye yapılıyor. Yani son 5 yada 6 ayınızı çene kemiğinizin hafızasını düzeltmek için harcıyorsunuz.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli takılması sancılı bir süreç değil. Önce bunu size söyleyeyim. Sadece ağzınızı açık tutabilmeniz için dişlerinizi ortaya çıkartmak adına takılan bir aparat ağzınızı uzun süre açık tuttuğundan çeneniz biraz ağrıyor. Bunun dışında bir sorun olmuyor.

Bu aşamada dişleriniz temizleniyor. Daha sonrasında braketlerinizin takılması için bir yapıştırıcı sürülüyor. Doktorunuz braketleri yerlerine takıp daha sonrasında ise mor ışığa maruz bırakıyor. Bu ışık yapıştırıcının kurumasını sağlıyor. Daha sonra braketleriniz bir kaya kadar sağlam duruyor.

Bu aşamadan sonra doktorunuz braketlerinizin arasından tellerinizi takıyor ve gereğince gerdiriyor. Bu aşamadan sonra telleriniz hazır oluyor. Sizin yapmanız gereken ise onları korumak.

Diş Teli Varken Neler Yememeliyim?

Kuru Yemiş

Heralde aradığınız en önemli konu bu olacaktır. Diş teliniz varken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan birisi kuruyemişler. Asla ve asla kuru yemiş tüketmemelisiniz. Bunun sebebi ise sert olduklarından dolayı braketleri kırabiliyorlar.

Alkol

Bir diğer kullanmamanız gereken şey ise alkol. Alkol yapısı itibari ile yapıştırıcınız ile etkileşime girebiliyor. Bu durumda yapıştırıcıyı etkisiz kılıp braketin düşmesine sebep oluyor. Braketinizin düşmesi tel tedaviniz için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle hemen doktorunuza gitmeli ve düzelttirmelisiniz.

Asitli İçecekler

Asitli içecekler genel olarak dişlerinize zarar verdiği için yasaklanıyor. Çünkü 2 yıl veya daha fazla bir süre boyunca dişlerinizin üzerinde duracak olan teller bulunuyor. Dişleriniz zayıflar ve kırılırsa bunun geri dönüşümü malesef olmuyor.

Cips ve Diğer Abur Cuburlar

Bu tip yiyeceklerin yasaklanma sebebi diş tellerinizin ve dişlerinizin arasına girebilme ihtimalindendir. Diş etlerinizin arasına giren ve tellerinizden dolayı fırçalayıp temizleyemediğiniz yiyecekler apse yapacaktır. Bunun dışında diş tellerinizin arasında kalan ve temizleyemediğiniz artıklar ise plak oluşumuna sebep olacaktır. Bu nedenle eğer bu tarz şeyler tüketiyorsanız tel kullandığınız her sene diş temizliği yaptırmanızı öneriyorum.

Kahve ve Çay

Söz konusu çay olunca bir çoğunuz hayır olamaz diyecektir. Fakat bu bahsettiğim şeyleri abartarak tüketenler için söylüyorum. Günde bir bardak kahve veya çay içtikten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Eğer yapmaz iseniz tedaviniz boyunca braketlerinizin kıyısı köşesi ve dişlerinizin rengi değişecektir. Bu renk değişimi lekelere sebebiyet verebilir. Bu lekelerin çoğu kalıcı olup beyazlatma işlemi yapsanız bile orda kalacaktır.

Böyle bir durum bir çoğumuz için sıkıntı olabilir. Bu sebeple az tüketim ve tükettikten sonra temizliğe önem vermek gerekir.

Renkli Braket Nedir?

Braketler tellerinizi tutan parçadır. Ne mutlu size bu braketlerin renk renk olanları mevcut. İsterseniz tuttuğunuz takımın renklerinde olanı bile taktırabilirsiniz. Bunun ektra bir ücreti mevcut mu bilmiyorum fakat psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaksa denemenizi öneririm. Ben normal braket taktırıyorum.

Renksiz Diş Teli

Renksiz teller saydam veya beyaz olarak üretilen tellerdir. Bunların yanında yine beyaz braket kullanılır. Dişlerinizin rengine yakın olduğu için güldüğünüz zaman metalik renk kadar göze çarpmaz. Eğer takıntınız varsa veya mesleğinizden dolayı çok göz önünde olsun istemiyorsanız sorununuzu bu tarz parçalar ile çözebilirsiniz.

İleri Yaşlarda Diş Teli Taktırmak

Yazının en başında size bahsettiğim olayı hatırlıyorsanız ben 25 yaşımda tel tatktırdım. Yakın zamanda 27 yaşıma gireceğim ve teller halen ağzımda. Bu tedavi aslında çocukluk döneminde yapılması gereken bir tedavi. Sebebi ise ileri yaşlarda ağzında telle kimsenin gezmek istememesi. Ayrıca sosyal baskının çoğalmasıda cabası. Durum böyle olunca insanlar ihtiyacı olsa bile tel taktırmaya çekiniyorlar. Benim size önerim çevrenizde söylenenleri dikkate almamanız. Ben ilk taktırdığım zaman 5 bin TL’yi çöpe attığımı söyleyen bile oldu. Fakat yaşlandığınız zaman dişlerinizin çürüdüğünü görüp takma diş takmak istemiyorsanız gençliğinizde dişlerinizi korumalısınız.

Tabiki bunu yaparken boşa para harcayında demiyorum. Size gereken tedavi neyse fiyatı neyse onu yaptırın araştırmadan ve bir kaç doktor dolaşmadan diş teli tedavisi yaptırmayın.

Diş Teli Tedavi Fiyatı Nedir?

Öncelikle her doktorun fiyatının farklı olabileceği gibi dişlerinizdeki sıkıntının büyüklüğüne görede fiyat verilebilir. Fakat genel olarak her doktor sabit bir fiyat verir yada iki doktor arasındaki fiyat farkı en fazla 500 tl olabilir.

Ben 5.000 TL’ye taktırdım. Teller çıktıktan sonraki temizlik ve beyazlatma işlemide bunun içine dahildi. Tabi bu fiyat 2017 fiyatı. Bu yıl fiyatlar ne kadar artmıştır birşey söyleyemem. Size önerim doktorunuzu iyi seçmenizdir. Genel olarak erkek ve kadın doktor arasında erkek daha iyi yapar gibi bir algı farkı oluyor. Buna inanmayın ve doktorunuzun sizden alacağı parayı değil sizi önemsediğinden emin olun.

Diş telleri hakkında elimden geldiğinde sizlere bilgi vermeye çalıştım. Bunlar kendi araştırıp edindiğim bilgilerdi. Şu anda da uyduğum kurallar diyebilirim. Yazı altında sorularınızı yanıtlyabilirim.

Sağlıkla kalın!

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir