Kapat
SEO 509 1

Footer Backlink Zararlı mı? Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Footer backlink denildiğin zaman şu sıralar çoğu kişinin kafasını karıştıran tek soru, “Acaba Zararlı mı?” olmuştur. Elimdeki web sitelerinde yapmış olduğum testlere istinaden sizlere bilgimi paylaşmak istiyorum. Ayrıca yaptığım bazı hatalar ve bunlardan çıkarttığım derslerde buna dahil.

Şimdi ilk olarak footer link alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var.Dikkat edildiği takdirde sitenizi uçuşa geçirebilecekken dikkat edilmediği zaman tamamen çöp hale getirebilecek bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Backlink aldığınız sitenin,

  • İndex sayısı
  • Alt sayfalarının kalitesi
  • Domain yaşı
  • Alexa değeri
  • Domain kalitesi

Yukarıda yazdığım maddelerden en önemlisi “alt sayfalarının kalitesi” maddesidir. Nedeni ise siz bir siteden footer link aldığınız zaman sitenin eğer on bin sayfası bulunuyorsa bütün sayfaları sizin sitenize backlink vermiş olur. Bu durumda domaini çok kaliteli bile olsa alt sayfalarının kalitesi o kadar yüksek değilse sitenize on binlerce sayfa içerisinden yüz kalitel backlink fakat binlerce kalitesiz ve belkide sizi spama düşürecek backlink edinmiş olursunuz. Bunun önüne geçmek için footer backlink alacağınız web sitesini çok iyi incelemeniz gerekiyor. Bazı durumlarda footer backlink almak yerine tanıtım yazısı içerisinden alacağınız bir link sizi daha iyi yerlere sürükleyebilir.

Şimdi isterseniz sizlere deneyimlerimi aktarayım.

Footer Backlink İşe Yarıyor mu?

Kendi web sitelerimde kullandığım backlinkler genelde düşük kaliteli sayfalardan oluyordu. Düşük kaliteli backlinkler aldığınız sayfanın sıralamalarda büyük ölçüde dalgalanma yaşamasını sağlıyor. Bu dalgalanma dakikalık, saatlik şekilde değişebiliyor. Yani bir aramanızda ilk sayfada çıkan sonuc diğer aramanız da 5 sayfa birden gerilemiş olabiliyor. Bu durumda düşük kaliteli sayfalardan alınan backlink web sitenizin çöp olması için ilk adım olabilir. Bu nedenle footer backlink alırken çoğu sayfanın özgün ve kaliteli içerikli olmasına dikkat edin.

Olumsuzlukların yanı sıra aşağıdaki alanda yazanlar ise footer linklerin hala işe yaradığını gösteriyor.

Film sitelerinde footer backlink alacağınız site otoriter olmalı. Yani kendi sitenizi açtığınız daha 1 ay olmuş günlük 50k bile hit alsanız siteniz daha otoriter durumda değil ve backlinkler sayesinde çok kolay hit kaybedebilirsiniz. Yapmanız gereken footer link alacağınız web sitenizin bu linkleri kaldıracak otoriteye sahip olması. Domain yaşınız uygun, sayfalarınız kaliteli ve hitiniz yüksek fakat bu sektörde daha çok otoriter olmak ve yer edinmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken kendinize kaliteli ve aynı sektörden bir site bulmak, sayfa analizlerini yapmak. Eğer alt sayfalarının kalitesi iyi ise bu siteden footer link almanız durumunda index sayısıda yüksekse bir uçuşa geçebilirsiniz. Bu sadece film sitelerinde değil diğer bütün sektörlerde geçerlidir.

Bildiğim kadarı ve yaşadığım deneyimlerden edindiğim bilgiler ile sizleri aydınlatmaya çalıştım. Değişik durumlarda link almak istiyorsanız yorumda belirtebilirsiniz. Ben ve diğer okuyucular bu konuyu tartışabiliriz.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

“Footer Backlink Zararlı mı? Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 1 yorum

  1. Mustafa dedi ki:

    Nedense footer backlink ile aram hiç iyi değil hangi kelimeden footer alsam hep aramalardan kayboldu. Teşekkürler güzel bir yazı olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir