Kapat
Wordpress 367 0

Google Yapısal Verinin SEO’daki Önemi Nedir?

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazı girmiyorum. Bie film sitesi oluşturdum ve bu siteyi nasıl yükseltirim vs diye kafa yoruyordum ki freelance olarak bir iş görüşmesine gittim. Sağolsun görüştüğüm kişininde bir film sitesi varmış ve hitleri de oldukça iyiydi. Konuştuk görüştük bana bu sektördeki bilgisini ve neler yapılabileceğini anlattı. Daha sonrasında Google Movies diye birşeyden bahsetti ve yapısal veriden bahsetti. Aslında uzun zamandır bildiğim bir konuydu yapısal veri fakat bu kadar etkili olacağını hiç düşünmemiştim.

Şimdi bunları size neden anlatıyorum? Çünkü yapısal veriyi düzgün kullandığınız zaman gerçekten işe yarıyor. Örneğin şu anda günlük 20k hitli bir film sitem oldu ve gittikçe büyüyor. Bunun şans olma ihtimalide var fakat 2. site üzerinde denedim oda hızlı bir şekilde yükseldi. Bunun şans olma ihtimali biraz düşük. Ben sitenizi uçurur vs demiyorum fakat gerçekten faydalı bir konuya parmak atıyorum şu anda.

Google Yapısal Veri Nedir?

Buunu googleda aradığınız zaman karşınıza yıldızlar, arama sonuçlarında altta çıkan oylama değerleri, arama sonucunun tarihi ve google arama sonuçlarına özel breadcrumb seçeneği vs. çıkacaktır. Aslında konuya bu kadar derin dalmaya gerek yok çünkü sizin amacınız ne ise yani eğer bir film sitesi ise google movies’e göre yada haber sitesiyseniz google news’e göre dataları kullanmanız gerekiyor. Zaten kullandıktan sonra google bunları kesinlikle sonuçlara yansıtacak diye birşey yok fakat en azından google sitenizin ne işe yaradığını daha iyi anlayacak konuma geliyor.

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta web sitemin en çok hit alan sayfasının testteki halini görüyorsunuz. Anahtar kelimesinde şu an ilk sayfada. Peki ben bunu nasıl yaptım? İnternette yapısal verinin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz. Fakat kafanızı çok karıştırmadan yapısal veri gördüğünüz bir siteyi test edip aynı şekilde web sitenizi uygulamanız sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin ben bir siteyi test aracına soktum. Faha sonrasında Film adı, Oylama, Kategorisi, Resmi gibi seçenekleri wordpress’te temamda değişiklik yaparak çözdüm.

Bu tabi SEO konusunda çok küçük bir adım. Daha sonra domaininiz yaşlandıkça backlinkler ile desteklemeniz gereken bir yöntem.

Konuya yeterli ilgi gelirse düzenlediğim temayı buradan yayınlayabilirim 🙂

Takipte Kalın.

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir