Kapat
Karalama Defteri 737 0

Hayaller ve Hayatlar

İnsan yaşamının 3 evresi olur derlerdi de sadece biyoloji kitaplarında olur sanardım. Hani çok ünlü bir cümle vardı ya, “insanlar doğar, büyür, ürer ve ölür”. Büyümekle üremeyi aynı evreye alıyoruz. Peki ya sonra ?

Şanslıysan üniversite okursun. Askerliğin tecil olur ve dahada şanslıysan 4 sene bitirirsin. Kısa dönem askerlik yaparsın senden kıyağı tabikide vardır. Daha şanslı olanlar !! Onlar paralarıyla askerlik yaparlar. Bedelli çarpmıştır onlara ve öder gitmezler. Bu evreden sonra hayatın zorluğu başlar işte. Çok şanslı olanlar için demiyorum… Onlar zaten baba parasıyla geçinecek olan insanlar. Okul bittikten sonra okuduğu bölümle alakasız bile olsa babasının fabrikalarını, dükkanlarını işletecek tiplerdir onlar.

He bedelli geldi diye evini arabasını satan garibandan bahsetmiyorum. Onlar da bizim gurubumuza giriyor. 20’sinden sonra it gibi çalışıp evine para getirmeye çalışanlar gurubu. Her insanın hayatı bir değil tabi. Kimisi ailesine bakar, kimisi kız kardeşine. Kimisi hasta annesine veya babasına bakar. Kimisinin bakacak kimsesi yoktur. Parasını harcayacakta kimsesi yoktur hayata küser. Kimiside amerikan usülü aileden ayrılıp kendi hayatını kurar. Bu gurup diğerlerinden biraz daha şanslıdır. Çünkü ailenin o yıldıran baskısı olmaz ama bazıları bu kadar bile şanslı değildir. Evde tek çalışan olan evden ayrılınca annesi babası kardeşleri ne yiyecek diye düşünen bir gurubumuzda var.

Peki Türk insanının bu duruma gelmesindeki sebep veya sebepler nelerdir ?

  • Eğitim sistemindeki yanlışlıklar mı yoksa bir eğitim sistemimizin dahi olmaması mı ?
  • Belkide işverenin tuvalet temizletmek için bile 3 yıllık tecrübe aramasıdır ?
  • Herkes kendi cukkasını düşünür mantığıda buna uyuyor aslında. Patronlar kazanır işçiler sürünürler ve bu sistem böyle devam eder…

Oysa hepimiz büyüdüğünde hemşire olacak kızlardık, hepimiz büyüdüğünde itfaiyeci olacak erkeklerdir. Hepimizin büyüdüğümüz yıllar ile alakalı sınırsız hayal gücü ve isteği vardı. Hepsini lisede alıyorlar dimi insanın elinden ? Kalan sadece kuru bir diploma oluyor.

Kızların hedefi zengin koca, erkeklerin hedefide loto, toto oluyor. Hayaller dimi… Hayaller ne kadarda çabuk değişiyor. Oysa hangimiz isteriz bu duruma düşmek. Hangimiz isteriz arkadaşımız evinde hasta annesine bakmak zorunda olsun ? Parası olsun bakıcı tutsun annesine prensesler gibi baktırsın. İstemez miyiz isteriz fakat çabamız sıfır. Küçüklükten kalan bir alışkanlık sanırım bu bizde.

Küçükken büyüdüğümüzü hayal ediyorduk, şimdi bu hayattan kurtulduğumuzu. Fakat kimse bir çaba harcamıyor.

İşte o yüzden var bu cümle “hayaller, hayatlar…”

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir