Kapat
Teknoloji 633 2

iPhone ve Samsung (IOS vs ANDROID)

Başlıktanda anlaşıldığı gibi bu yazımda iki büyük markanın karşılaştırmasını yapacağım. Senelerdir süren bu rekabete bende kendi yorumumu katmak istiyorum. Öncelikle kullandığım telefonları ele alayım isterseniz. Yaklaşık 3 sene iphone 5s kullanmış biriyim ve telefonumun ekranı kırıldığı için değiştirmek zorunda kaldım. Değiştirirkende bu sefer samsung almayı düşündüm ve galaxy s6 edge aldım. Galaxy s6’yı kullanalı sadece iki hafta oldu fakat düşüncelerim yavaş yavaş netleşmeye başladı. Öncelikle iki açıdan inceleme yapacağımı belirteyim. İlki telefonların elektronik yapısı ve hızından bahsedeceğim. Diğerinde ise işletim sistemlerinin telefona kattıklarından bahsedeceğim. Teknik terimlerle değil kullanıcı gözüyle bakacağım olaya. İsterseniz başlayalım.

iPhone vs Samsung

Herkesin bilgiği gibi iphone klasik olarak 1 gb ram ile piyasaya sürüyor telefonlarını. Buna kıyasla samsung 3 gb ram ile oldukça yüksek bir hafızaya sahip. Bu samsung’un artısı bana göre tabiki işletim sistemlerini incelerken hangisi daha çok işe yarıyor göreceğiz. Ayrıca samsung parmak izi tarayıcısı şekli açısından iphone’a göre daha yetersiz kalmış. Ekran teknolojisi açısından samsung’un her zaman bir adım önde olduğunu söyleyebilirim çünkü iphone kullanırken aldığım parlaklığın 3-4 katını alabiliyorum. Parlaklık derken ekran ayarları kısıkta bile çalışsa görüntü veriyor güneş altında telefon.

Kamera açısından samsungun bir kaç adım önde olduğunu söyleyebilirim. 2 kat daha net ve renkli resimler elde edebiliyorsunuz. Ön kamerasıda iphone göre oldukça sağlam karanlıkta bile sizi gösterebilen özel bir kamerası olduğunu söyleyebilirim. Görünen o ki telefon özellikleri açısından bakıldığında samsung önde gözüküyor. Yanlız unutmayalım iphone 5s ve galaxy s6 kullandım bunların ikisini karşılaştırıyorum.

IOS vs ANDROID

Bu konu hakkında değinmek istediğim ilk konu, yukarıda yazdığım gibi 1 gb ram belleğe sahip IOS o kadar stabil çalışmakta ki 3 gb ram belleğe sahip ANDROID malesef ki bu kadar verimli çalışamıyor. Bazı uygulama ve oyunlarda o kadar geniş kaynaklara rağmen biraz kasma yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca IOS platformunda ücretli gördüğünüz çoğu uygulamayı ANDROID ile ücretsiz kullanabiliyorsunuz. ANDROID özgür bir mobil işletim sistemi IOS2a göre ve bunun hakkını gerçekten veriyor.

Ayrıca bazı özellikleri açısından telefonu kullanmayıda oldukça kolaylaştırıyor. Bunlardan biriside ekranda olan bir telefon numarasını ara tuşuna basmadan telefonu kulağınıza götürdüğünüzde otomatik aramasıdır ve oldukça kullanışlı hale getirmektedir telefonu. Özellikle batarya ömrü açısından samsung ANDROID uygulaması ile birlikte iphone’dan 3 kat daha uzun batarya ömrü elde ettiğini söyleyebilirim. Yani aslında samsung aldığım için gayet mutluyum.

Tabi ilerleyen zamanlarda ANDROID sistemlerde şişme olduğu ve telefonun yavaşlandığı gözlemleniyor dendi bana fakat bunuda yaşayıp göreceğim.

Bir yavaşlama gördüğüm zaman yazımı güncellerim merak etmeyin. 🙂

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

“iPhone ve Samsung (IOS vs ANDROID)” üzerine 2 yorum

  1. Gelawej88 dedi ki:

    Ben şahsen Android işletim sisteminin İOS tan daha üstün olduğuna inanıyorum. Sonuçta mobil teknoloji dendiği zaman özelleştirilmesi ve kullanıcı odaklı olmalı.

  2. tekno dedi ki:

    Açık kaynak kodlu yazılımlar güvenli olmasalar da gelişmeye açıktır.Her iki tarafın da artı ve eksileri mevcut.Ne aradığınıza bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir