Kapat
seo uyumlu makale nasıl yazılır
SEO 121 1

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? | SEO Makeleleri

Kendimi Google’ı anlamaya adadığım günden itibaren yaklaşık 3 sene geçmiş durumda ve ben bu bilgi birikimini yavaş yavaş yazıya dökmeye çalışacağım. İlk olarak Google dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk şey olarak SEO uyumlu makaleden bahsedeceğim.

Herkes az çok makale yazmayı bilir. Çoğumuzun zaten blogu var ve bol bol yazıyoruz. Peki yazdığımız makalelerin Google gözünde değeri nedir ve bu değer nasıl belirlenir?

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Aslında bu sorunun cevabını verebilecek bir babayiğit yok denecek kadar az. Çünkü Google’ın mantığını çözmüş olabilsek zaten burada yazı yazmaya gerek olmayacak kadar paramız banka hesabımızda olurdu 🙂 Ben size denediğim, okuduğum ve çevremdeki kişilerin deneyimlerinden yola çıkarak bulduğum ve faydalandığım en doğru yolu anlatacağım. İşin teknik kısmına gelirsek SEO uyumlu makalede olması gereken ilk özellik anahtar kelime yoğunluğudur. “Keyword density” olarak adlandırılan bu yoğunluk makalenin anahtar kelimesinin makale içerisindeki diğer kelimelere oranla ne kadar çok geçtiği ile alakalıdır. Örneğin 100 kelimelik bir makaleniz varsa ve anahtar kelimenizi 10 defa geçirdiyseniz anahtar kelime yoğunluğunuz 10% olacaktır.

Fakat tabi bu verdiğim örnekten yola çıkarak sakın 100 kelimelik basit bir makale içerisinde 10 tane anahtar kelime geçirtmeyin çünkü bu spamdır ve Google bunu affetmez. Anahtar kelime yoğunluğu 2% ile 4% arasında değişmesi gereken bir değerdir. Fakat makale uzadıkça anahtar kelime asyısı artar diye birşey söz konusu değildir.

Örneğin, 350 kelimelik bir makale içerisinde 4 defa anahtar kelime geçirebilir ve bu anahtar kelimeleri bold, italik gibi text özellikleri ile belirginleştirebilirsiniz.

AKS = Anahtar Kelime Sayısı

TKS = Textteki Kelime Sayısı

Formül: (AKS/TKS) x 100

Bu formüle göre yukarıdaki örneğimizde anahtar kelime yoğunluğu, (4/350) x 100 = 1,14 olarak karşımıza çıkıyor. Demekki 350 kelimelik bir yazı içerisinde anahtar kelimemizi ortalama 8 defa geçmesi gerekmektedir. Bu formül ile anahtar kelime yoğunluğunuzu 2-4 arasında tutarak makalenin anahtar kelimesini belirleyebilirsiniz.

Bunu yaparken bazen vurgulamak istediğiniz paragrafı baz alarak anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz fakat bu tavsiye edilmez. Yani anahtar kelimelerinizi yazınızın içinde dağıtmalısınız ve bir paragrafın anahtar kelime yoğunluğu 5 üzerinde olmamalıdır. Yani seo uyumlu makale olarak 350 kelimelik bir yazı yazdığınız zaman, toplamda 6 paragraf var ise bu paragraflardan birisinin anahtar kelime yoğunluğu 15 iken diğerlerinin 2 olmamalı. Hepsini eşit tutmaya ve anahtar kelimelerinizi dağıtmaya çalışmalısınız. Bu sayede makalenizin spam olma ihtimalini en aza indirmiş olacaksınız.

Diğer sayfaya geçerek kelime sayısının seo uyumlu makelede önemini okuyabilirsiniz.

1 2

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

“Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? | SEO Makeleleri” üzerine 1 yorum

  1. Devlet Dairesi dedi ki:

    Bende web sitem için böyle bilgiler arıyorum elinize emeğinize sağlık teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir