Kapat
İzlediklerim 3.006 5

Suicide Squad : Gerçek Kötüler Film Eleştirisi

Bir kaç hafta önce suicide squad filmi ile alakalı blog yazımı yazmıştım, oyuncuları incelemiş ve filmden beklememiz gerekenleri yazmıştım. Geçtiğimiz hafta cumartesi akşamı filme gitme fırsatı buldum ve burada gördüklerimi etkilendiklerimi vs yazacağım. Öncelikle bazı kısımlar spoiler içerebilir dikkat ediniz.

Filmin Konusu

Öncelikle filmin ana konusu aslında basite indirgendiğinde, ağır ceza almış yetenekli insanların hapisten belli koşullar ile çıkartılıp kullanmasından ibaret. Fakat o heryerde gördüğünüz Joker tiplemesini bize öyle iyi yedirdiler ki, filmde gittiğinizde “hımm.. hadi ama jokeri ne zaman göreceğim” diyorsunuz. Sebebi ise filmin joker ile alakalı bir konusunun olmaması. Fragmanlarda ve afişlerde sürekli jokerden bahsedilmesi vb. tamamen ters köşe yaptılar diyebilirim.

Toplamda 5 veya 6 sahnede gördüğümüz jokerden ziyate bir cadı ile verilen mücadeleyi konu alan filmde Marvel evreninde ki gibi bir konu bütünlüğü göremedim ve açıkcası bazı kısımlar bana öylesine saçma geldi ki, rahatsız olduğumu söyleyebilirim. Özellikle büyü yapan cadının güçleri böylesine nirvana seviyesine gelmişken, el diablo dışında öyle ahım şahım güçleri bulunmayan bir kaç kişi tarafından tuzağa düşürülmesi çok saçmaydı. Özellikle Harley Quinn’in son sahnede kalbini sökmek için yapmacık olarak cadının tarafına geçmiş gibi davranması ve ona yaklaşması gerçeklikten uzak ve komikti.

jared-leto-joker-suicide-squad-800x500

Peki ya El Diablo gibi filmin favori karakterlerinden olabilecek ve hatta fragmanlarda afişlerde o büyüttükçe büyüttükleri Harley Quinn‘den bile fazla göze batan bir karakterken, filmin sonunda patlayan bomba ile birlikte yok olması çok saçmaydı. Yani en çok iş yapabilecek akılda kalan karakteri öldürmek ileride izleyeceğimiz filmler için heyecanı kaybettiriyor insana. Zaten Batman vs Süperman filminde Süperman‘in ölmesi filmde işlenmiş, sen gidiyorsun birde El Diablo‘yu öldürüyorsun. Sanırım DC daha sonraki filmlerinde bol bol zombi izletecek bizlere. Çünkü bir şekilde bu karakterlerin yeniden canlandırılabileceğini düşünüyorum ve buda beni rahatsız ediyor.Daha yeni bir suicide squad izleyicisi olarak vasatın biraz üstünde bir film olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü gerçekten tamamen kopuyor film.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim, söyleyip konu kısmını kapatmak istiyorum. Cadının ateşler saçan kardeşinide sadece basit br bomba ile öldürebilmeleri, filmi izlerken “üfff” demenize sebep olabilir.

Filmin Animasyonları ve Kıyafetler

Animasyon yönünden çok eksik olmadıkları aşikar. Milyon dolarların döndüğü bir sistemde zaten yeterince parayı hazırlarsan kötü animasyon elde etmen imkansız. İzlediğimiz filmde hatırlatırım düşük bütçeli bir film değil. Bu nedenle harcanan paraya göre animasyonlarda gerçekten iyi. Kıyafet konusunda dikkat çeken El Diablo’nun dövmeleri ve Harley Quinn’in seksapalitesini öne çıkartan kıyafeti dışında çok konuşulacak bir kısmıda yok.

El-Diablo-Looking-Menacing 18355-7-alasan-kita-bakal-jatuh-cinta-sama-harley-quinn-setelah-menonton-suicide-squad

Joker Kıyaslaması

Şimdi gelelim Batman The Dark Night‘ın jokeri ile Suicide Squad jokeri kıyaslamasına. Şimdi önce şundan bahsedeyim, Batman filminde ki jokeri canlandıran aktör Heath Ladger, film vizyona girdikten kısa süre sonra öldüğü için bu kadar üne kavuşmuş olduğundan bashedenler var. Fakat gerçekler hiçte öyle değil. Sebebi ise bu filmde Joker karakterinin sahnesi çok az ve filmin konusu ile alakalı hiç bir bağlantısı yok. Belki 2. filmde olabilir veya Batman’a yeni bir film yaptıklarında olabilir. Fakat seneler önce izlediğimiz Joker karakterinin eline su bile dökemez. Uzktan yakından alakası yok. Harley Quinn’e aşık aptal bir jokerden fazlasını göremeyeceksiniz.

Gönüllerin Joker’i

joker

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

“Suicide Squad : Gerçek Kötüler Film Eleştirisi” üzerine 5 yorum

 1. DBACK dedi ki:

  Birkaç husus dışında film için yaptığınız eleştirilere katılıyorum daha iyi bir çalışma olabilirdi bana kalırsa.

  1. admin dedi ki:

   sizlerin yorumları sayesinde daha profesyonel olacağım inşallah 🙂 Teşekkürler yorum için.

 2. Berkay Şekerdil dedi ki:

  Uzun süredir beklediğim bir filmdi. Özellikle joker için söylediklerinize katılıyorum. Aslında bu filmi uzun zamandır beklememin sebebi jokere olan hayranlığımdı.

 3. coder dedi ki:

  filmi sinemada izledim. şimdi buradakileri okuyunca tekrar izleyesim geldi :))

 4. Ekrem Demir dedi ki:

  İzleme fırsatım henüz olmadı ama birçok yerde birçok şekilde adını duymuştum. En iyisi bu kadar konu olan filmi bir an önce izlemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir