Kapat
Güncel 1.550 0

Filmmodu.com Teması – Umut v1 Film Sitesi Scripti

Merhaba arkadaşlar,

Not: Yazılımın temasını son zamanlarda çok beğendiğim filmmodu.com teması olarak değiştirdim. Scriptin filmmodu ile alakası yoktur. Sadece HTML ve CSS’i o sitenin teması gibi düzenlenmiştir.

Demo linkini yorum atarak isteyebilirsiniz.

Script Bedeli: 2000 TL

İletişim: umutdurn[at]gmail.com

Bu sektörde vakit geçiren kişiler olarak hepimiz onlarca film sitesi açtık sürekli domain değiştirdik ve para kazanmaya çalıştık. Sonuç olarak dikiş tutturan bir kaç site dışında çoğu çöp oldu kimisi daha hiç hit yakalayamadan spam yedi ve sonuç olarak elimizde yine hiç birşey kalmadı. Bu durumdan müzdarip biri olarak zamanında 70k film sitemde oldu fakat bunun devamlılığını yakalamak mümkün olmadı. WordPress altyapısını kullanarak bir çok tema, iç ve dış seo taktikleri ve wordpress seo eklentileri kullandım çoğu zaman bir kazanç elde edemesemde bazen bir kaç aylık bin tlnin üstünde gelirim oldu. Bunca çaba sonucunda düşünüp taşındım ve bir yazılımcı olarak neden kendi film scriptimi yazmadığımı düşündüm. Tabiki vaktim olmadığı için 🙂

Şu dakikadan sonra kendime vakit ayırıp script hazırlamayı düşünüyorum. Daha öncesinde başlattığım ve açtığım bir sitemde kullandığım kendi scriptime verdiğim isim Umut v1 scripti olacak. Bu scripti bitmeden halka açık olarak dağıtmayacağım. Seo konusundaki başarılarını ve özelliklerini burdan sizlere tanıtacağım. Tabiki bu dönem içerisinde scripti isteyenlere pazarlayacağım fakat script daha tam bitmiş olmadığından script güncellemerini yaptıkça ücretsiz olarak sizlere sunacağım.

Şimdi yazdığım scriptin teknik bilgilerini programlamadan anlayan arkadaşlar için aşağıda sunayım. Framework sürümü yazılım dili ve veritabanı olarak okuyabilirsiniz.

 • Framework 4.6
 • Asp.net c#
 • Mssql

Sistemde şu anda bulunan yazılımsal özellikler,

 • Gelecek film ekleyebilme
 • Gelişmiş part sistemi
 • Filmler konusunda aklınıza gelebilecek bir çok veriye göre sıralama ve arama yapabilme
 • Site haritası oluşturma ve güncelleme sırasında otomatik pingleme
 • Yorumlar
 • Gelişmiş editör

Sistemde şu anda bulunan iç seo özellikleri,

 • Gzip sıkıştırmalı sayfalar
 • Google yapısal veri “movie” özelliği uyumlu
 • Sayfa hızı iyileştirmeleri yapıldı. Google hız puanı 98’dir
 • Responsive özelliği sayesinde bütün tarayıcılar ile uyumlu
 • Başlıklar vs kendini tekrar etmeyecek şekilde hazırlandığından webmaster tools’da html iyileştirmeleri kısmında hata almayacaksınız.
 • Özel 404 sayfası ile sitenizde gereksiz 404 sayfaları oluşmayacaktır.
 • Bütün resimler otomatik optimize edilir ve alt etiketleri otomarik verilr.
 • Filmlerde başlıklar açıklamalar seo kuralların uygun olarak yapılmıştır. Buda aramalarda bir çok kelimeden hit gelmesini sağlayacaktır.

Gelecek Özellikler

 • Dizi eklenmesi ve part ayarlarının yapılması
 • Site ve yönetim panelinde eksik alanların düzenlenmesi
 • Ayarlanabilir seo güncellemeleri
 • Üyelik paneli ve detaylı düzenlemesi
 • İframe videolar için HTML 5 player yapılacak

Şimdi diyebilirsiniz bunlar zaten basit şeyler çok afilli sitelere ihtiyacımız var bizim. Öyleyse yeriniz burası değil malesef çünkü ben en az sorgu ve istekle google için anlaması basit bir sistem oluşturmak istiyorum. O sebeple sisteme bot yazmıyor ve sırf kullanıcıya hoş gelecek diye siteyi yavaşlatacak herhangi bir animasyon eklemiyorum. Tamamen kullanıcı odaklı hızlı anlaşılabilir bir site oluşturma yoluna gidiyorum.

Yani arkadaşlar bir otoriter site yapma yolunda kararlıysanız geliştirdiğim bu proje sabırlı olduğunuz sürece sizleri çok başarıya ulaştıracaktır. Fakat gördüğünüz bir çok film sitesinden daha basit gelebilir sizlere bunuda yukarıda sebepleri ile açıkladım.

Projemin performans ve seo sonuçlarını sizler ile paylaşıyorum.

Google Hız Testi

Not: Yukarıda gördüğünüz gibi site google hız testinde oldukça yüksek bir skora sahip. Bu sayfa sitenin film sayfalarında 74-88 arası olabiliyor. Bunun sebebi ise videoların iframe etiketine sahip olması. Bu bildiğiniz gibi seo puanını düşürecek bir durum fakat bunu bütün film sitelerinin yaptığını düşünürsek sizin için bir eksi olmayacaktır. Ayrıca bu problemi kendim bir player yaparak çözeceğim. Bunuda gelecek özellikle bölümünde belirttim.

Pingdom ve GtMetrix Puanı

Not: Yukarıda gördüğünüz resimlerde scriptin sunucu üzerindeki etkisini görüyorsunuz.Yüklenme hızı boyutu ve oluşturduğu request sayısı ile herhangi bir sunucuya yük bindirmeyecek ve seo açısından önemli bir etmen olan yüklenme hızını etkilemeyecektir.

Yapısal Veri Test Et – Bu linkten sitenin google movie yapısal veri uyumluluğunu test edebilirsiniz. Ayrıca consol görseli aşağıdadır.

Satın Alma Bilgileri

Aşağıdaki “Film izle” butonuna tıklayarak bu scripti kullanarak oluşturduğum sitemi inceleyebilirsiniz. Daha bir çok özelliği eksik olmasına rağmen kullanışlı ve kolay bir script. Bu scripti ben hariç 5 kişiye daha satacağım yani piyasada sadece 6 kişide bu scriptten olacak.

Script kurulumu bana aittir. Tasarımda sadece renk değişimi yapılabilir. Script domaine lisanslı halde teslim edilecektir. Domain değiştirmeniz durumunda ise eski domain lisansının iptali karşılığında yeni domain lisansı yeniden verilecektir.

Güncellemeleri scripti geliştirdiğim zaman sizin sunucunuza da yükleyceğim. Bu tamamen ücretsizdir.

 

 

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir