Kapat
SEO 119 0

WordPress Seo Nedir?, Nasıl Yapılır? – Seo Makaleleri

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere wordpress bir siteye seo yapmak konusunda herşeyi anlatacağım. Biliyoruz ki wordpress sürekli gelişen bir sistem ve normal bir webmaster yıl içerisinde belki kendisi için belkide müşterisi için bir çok wordpress site oluşturuyor. Zaten kendi kendine sağlam bir seo temeli bulunan bu sistemi bir kaç eklenti ve bir kaç dokunuş ile seo konusunda bir başyapıta dönüştürebilirsiniz. Fakat bu dediklerim site içi seo kavramına giriyor. Yani siz yine kaliteli makale yazmak zorundasınız ve güzel backlinkler ile backlink inşası yapmak zorundasınız demektir.

Şimdi yavaş yavaş konumuz olan “wordpress seo nasıl yapılır?” cümlesine dönelim. Başlamadan önce makalemde görsel az olacak fakat sıkılmadan okumanızı tavsiye ederim. Anlatacaklarım başlangıç seviyesidir. Bilen kişiler zaten okurken sıkılacaktır.

WordPress Seo

WordPress site kurduğunuz zaman ilk yapmanız gereken ayarlar kısmına girerek kalıcı bağlantılar bölümünden yazı ismini seçmek olmalıdır. Sizin wordpress için temel ayar bilgilerini bildiğinizi farz ediyorum ve bu küçük hatırlatmadan sonra bu konuyu kapatıp yapmanız gereken diğer konulara geçiyorum.

Yoast Seo

WordPress seo denildiği zaman akla gelen ilk eklentiler Yoast Seo ve All in One Seo Pack oluyor genelde. Ben bu eklentilerin ikisinide kullanmış biri olarak size yoast’ı anlatmak istiyorum. Hem kullanış olarak daha kolay hemde performans olarak daha iyi.

Yoast Seo wordpress eklentisidir. Bu eklenti ile normalde tek tek uğraşarak düzenlemeniz gereken bir çok eklenti ve ayarı tek bir eklentide halletmiş oluyorsunuz.

Bu eklentinin kullanımını çok detaylı olarak anlatmayacağım. Bu makalede sizlere yapmanız gerekenleri özetleyip sıkılmadan okumanızı sağlamaya çalışacağım. Fakat ufak tefek bilgilerde vereceğim tabiki. Yoast kurulduktan sonra Search Appearance sekmesinden kontrol edemediğiniz alt sayfalarınızın başlıklarını belli bir standarta sokarak googleda aratıldığında nasıl gözüksün diye düzenleyebilirsiniz. Bunu yaparken “term_title” etiketinin yanına yazı yazarak başlıkları kısa ve sade tutmaya çalışın. Örneğin kategoriler için %%term_title%% Hakkında Makaleler yazarak kategori başlıklarınızın bu şekilde indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra “Genel” kısmından başlıkları yeniden yazmaya zorla butonunu aktif etmelisiniz. Yaptıktan sonra test ederek doğruluğuna kanaat getirin yoksa indexlendikten sonra başlıklarınızı değiştirmesi vakit alacaktır.

Yoast Seo eklentisinde sadece bu ayarı kullanıyorum dersem yalan olmaz. Çünkü yazacağım sayfanın başlığını vs manuel ayarlıyorum zaten. Fakat kategoriler, etiketler ve arşivler gibi sayfaların başlıklarını ayarlayamadığımdan spam sorunu olmasın diye kullandığım çok işe yarar bir eklenti. Daha sonrasında Yoast Seo’nun sitemap xml desteğini kapatın çünkü sizlere şimdi indirmeniz gereken sitemap eklentisini anlatacağım.

Google XML Sitemaps

Sitemap dediğimiz olay aslında çok abartılacak birşey değil. Bu eklentiyi kurup daha sonrasında ayarlarındaki site haritası içeriği kısmında etiket ve kategorileri dahil et butonlarını seçerek kayıt ediyoruz. Başka birşey yapmamıza gerek yok. Daha sonra üst kısımda size verdiği linki Google Webmaster Tools’a kayıt ediyoruz ve sitemiz güncellendikçe burayı wordpressin otomatik pinklemesini bekliyoruz. Sadece wordpress seo konusunda değil her türlü site ve altyapı için XML sitemap olmazsa olamzdır.

Anlatacağım diğer eklenti ve detaylar için 2. sayfayı ziyaret ediniz.

 

1 2

Umut Duran {Umut}

Özel bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. C# dilinde web uygulamaları oluşturuyorum. 1991 doğumluyum ve kendimi her gün SEO konusunda geliştiriyorum. Bu blog ile başlangıç seviyesinde ki arkadaşlara yardımcı olmayı hedefliyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir